Nowy Targ – pokazy 2018

Nowotarski Piknik Lotniczy 2018

Nowotarski Piknik Lotniczy 2018

Miejsce:

Stara podhalańska legenda mówi, że gdy Bóg stworzył świat, rozdał Aniołom piękno by je rozrzucili aż po krańce ziemi. Kiedy Aniołowie ruszyli w drogę, najmłodszy z nich w pośpiechu zanadto zniżył lot i zawadził o jeden z ostrych szczytów Tatr a całe piękno rozsypało się po okolicznych dolinach. I tak powstało najpiękniejsze lotnisko w Polsce czyli lotnisko w Nowym Targu. Czy któreś lotnisko w Polsce ma piękniejszą legendę ?

Pokazy w Nowym Targu to nasz stały, można powiedzieć obowiązkowy i ulubiony punkt na corocznej trasie pokazowej. To lotnisko ma swój niepowtarzalny klimat, który powoduje, że zawsze czujemy się tu wyjątkowo dobrze. 

Program:

Tegoroczne pokazy lotnicze w Nowym Targu to przede wszystkim ciekawy program, wspaniała pogoda i cudowne nocne pokazy, które stają się już wizytówką nowotarskich pokazów. 

Co do programu to na tle Tatr nie zabrakło ekstremalnej akrobacji w wykonaniu Jurgisa Kairysa i Łukasza Czepieli i coraz lepiej zgranej grupy Fire Birds. Niepowtarzalnym dźwiękiem i niskimi przelotami zaskakiwał nas Jak-3U pilotowany przez rodzimego podhalańskiego pilota Mateusza Strame, ale z całym szacunkiem dla wszystkich, gęsiej skórki dostawaliśmy dopiero gdy w górę do pokazu wzbijała się para Mi-24. Kiedy przelatywały blisko publiczności ich moc i potęgę można było poczuć całym ciałem – to nawet trudno opisać słowami. Wojsko zaprezentowało również samolot transportowy Casa, który o dziwo nie ograniczył się do zwykłego przelotu przed publicznością, jak to najczęściej bywało, ale zaprezentował się w kilku konfiguracjach – szacunek dla pilotów ! 
Nie ma sensu wymieniać każdego z gości ale śmiało można powiedzieć, że w powietrzu organizatorzy mieli niezły tłok. Wisienką na torcie był oczywiście pokaz nocny w wykonaniu THE FLYING DRAGONS czyli krakowskiej grupy paralotniowej oraz AeroSPARX dobrze znanego już z polskich lotnisk duetu z Anglii. Pokazów nocnych nie da się opisać więc nie próbujemy – trzeba po prostu przyjechać i zobaczyć to na własne oczy.

Tomek Buszewski
Tomek Buszewski

Pokazy to nie tylko samoloty. Jedną z bardzo charakterystycznych osób i można powiedzieć budujących ten niepowtarzalny klimat nowotarskich pokazów jest prowadzący Tomek Buszewski. To znany krakowski dziennikarz, wielki miłośnik lotnictwa, który już od kilku edycji umiejętnie i ciekawie „prowadzi” publiczność przez całe dwa dni pokazów. Jego wspaniały radiowy głos, bardzo dużo wiedza lotnicza oraz umiejętność przekazywania tej wiedzy i zainteresowania nią publiczności, stawiają go naszym zdaniem w czołówce komentatorów lotniczych w Polsce. Nowy Targ jak widać ma dwa nie do pobicia atuty – miejsce i prowadzącego

Wnioski:

Teraz parę słów organizacyjnych. Corocznie staramy się pisać lub dzwonić do osób związanych z organizowaniem pikniku nowotarskiego aby udostępnić nam dwa miejsca z dala od publiczności, z dala od pasa startowego, z dala od hałasu, można powiedzieć poza strefą pokazów. Corocznie staramy się o te same dwa miejsca i co najważniejsze bardzo bezpieczne miejsca, a to wszytko po to, by móc dograć ujęcia trochę z innej perspektywy, by móc uatrakcyjnić relacje wideo, a przede wszystkim, by nie mieć w nagraniach krzyków, pisków, śmiechów, muzyki a i często szczekania psów bo Nowy Targ jest chyba jedynym lotniskiem gdzie na pokazy przychodzą ludzie z psami. Co roku nagrywamy w tych samych miejscach i co roku mamy te same problemy. Jesteśmy wiecznie punktem zainteresowań ochrony i policji i mimo tłumaczeń zazwyczaj kończy się to dla nas nieprzyjemnościami. W tym roku sprowadzono po nas całą policję z rejonu jaka była – przynajmniej raz człowiek mógł poczuć się „doceniony”. Jest to dla nas niezrozumiałe. 

Nowotarski Piknik Lotniczy 2018 – Yak3U
Nowotarski Piknik Lotniczy 2018 – Jurgis Kajrys

Polecane posty


Poprzedni post
Następny post