Wyjątkowy bilans otwarcia płockich modelarzy kosmicznych
Wyjątkowy bilans otwarcia płockich modelarzy kosmicznych
W dniach 25 – 27 kwietnia 2014 roku, na lotnisku Aeroklubu Nadwiślańskiego w Lisich Kątach odbył się obóz treningowy zawodników kadry narodowej w modelarstwie kosmicznym zakończony ogólnopolskimi zawodami zaliczanymi do punktacji rocznej Pucharu Polski – 2014.
W obozie uczestniczył płocki kadrowiec Wojciech Krzywiński. Natomiast w Pucharze Polski – konkurencji makiet rakiet S7 startowała trójka płocczan: powracający po kilkuletniej przerwie Marcin Sikorski, debiutująca Daria Paskuda oraz Wojciech Krzywiński. W tej konkurencji rywalizowało 11 zawodników z czołówką krajową na czele.
Ocena statyczna korzystna dla zawodników z Płocka. Prowadził dość niespodziewanie Marcin Sikorski z modelem Ariane 1 L6 – wynikiem 526 pkt, przed Saturnem IB z Kołobrzegu oraz Ariane 3 V17 Wojciecha Krzywińskiego, który tracił do lidera 6 pkt. Model Nike Apache Darii oceniono na 408 pkt.
Jak to zwykle bywa , obowiązkowe loty potrafią przewrócić tabelę wyników.
Dyskwalifikacją i kraksą zakończył zawody : kołobrzeski Saturn IB oraz krakowski Kosmos 3M . Daria awansowała na pozycję siódmą. Marcin Sikorski po wzorowym ale prostym locie utrzymał się na podium , zajmując trzecie miejsce.
Zawody pucharu Polski wygrała Ariane 3 Krzywińskiego zyskując trzypunktową przewagę nad bardzo wysoko ocenionym lotem makiety Kosmos 3M Wojciecha Bobrowskiego z Krakowa , awansującego z pozycji szóstej.
Po pierwszym rozdaniu Pucharu Polski (jednym z trzech w roku) liderujący Wojciech Krzywiński zdobył 110 pkt, Sikorski 101 a Daria Paskuda 70 pkt.
Uczestnictwo w obozie treningowym kadry narodowej dawało szanse realizacji prób rekordowych w modelarstwie kosmicznym. Wykorzystał tą sytuację najbardziej doświadczony z płockich zawodników Wojciech Krzywiński. W tym celu przywiózł na obóz trzy makiety wysokościowe rakiet rekordowych tj. Hawk Test z NASA w skali 1:8,8. Nike Asp w skali 1:5,95 oraz Nike Smoke w skali 1:5,2 , które po ocenie i kontroli technicznej dopuszczono do lotów.
Efektem wykonanych siedmiu prób rekordowych było uzyskanie trzech nowych rekordów Polski tj. w klasach S5A, S5E i S5F. W klasie makiet S5E uzyskano wynik 402 m tj.o 43 % lepszy od dotychczasowego rekordu Polski. Jednocześnie zgłoszono go do CIAM FAI w Lozannie – do uznania jako rekordu świata.