Zwycięstwo Krzywińskiego na otwarcie sezonu

Wojciech Krzywiński

Zwycięstwo Krzywińskiego na otwarcie sezonu

W dniach 2-5 maja br. na lotnisku sportowym Aeroklubu Włocławskiego w Kruszynie odbyło się zgrupowanie modelarzy kosmicznych Aeroklubu Polskiego, będące konsultacjami dla Kadry Narodowej juniorów i seniorów przed tegorocznymi Mistrzostwami Europy w Rumunii. 

Uczestniczył w nim płocki weteran, makieciarz Wojciech Krzywiński. Sprawdzianem aktualnego stanu przygotowań do sezonu sportowego było rozegranie pierwszej edycji, jednej z trzech w roku 2019, Pucharu Polski w czterech podstawowych konkurencjach rakietowych.

W klasie makiet rakiet S7 wystąpiło 14-tu modelarzy kadry. Ocena statyczna za wykonanie przyniosła korzystne rozstrzygnięcia dla płockiego zawodnika. Jego model Ariane 42 V100 oceniono na 546 pkt. Następne miejsca to Saturn V Bartka Tokarczyka z Muszyny – 29 pkt mniej oraz Bumper-WAC Artura Gorczycy z Mielca. Teoretycznie powinien wygrać trzystopniowo latający Saturn V. Z pewnością udanym lotom nie pomagały wyjątkowo trudne warunki: niska temperatura nie sprzyjająca precyzyjnemu przygotowaniu modelu do lotu oraz silny i porywisty wiatr, zakłócający tor lotu.

Większość modeli latała jednostopniowa z ewentualnymi efektami specjalnymi. Krzywiński poleciał z użyciem siedmiu silników napędowych, imitacją startu oraz efektownym odrzucaniem osłon termicznych. Ten lot wypunktowano najwyżej ze startujących. Saturn V w tej sytuacji postawił na jedną kartę – wygrać z Ariane. Niestety nieudany podział na stopnie oraz opadanie bez hamowania wyeliminowało muszyńskiego modelarza z walki. Model został poważnie uszkodzony, nie był w stanie wykonać powtórnego lotu. Zawody Pucharu Polski otwierające rywalizację roku 2019 wygrał Wojciech Krzywiński.
Gratulujemy !


Poprzedni post
Następny post