Ustawienie anten 2,4 GHz

Jak ustawić odpowiednio anteny w nadajniku i odbiorniku RC na 2.4 GHz. To pytanie jest zadawane niemalże na każdym forum modelarskim.
Zajmuje się na co dzień instalacją sieci wi-fi, więc postanowiłem napisać parę słów o ustawieniu odpowiednim anten nadajnika i odbiornika RC 2,4 GHz. Nie będę tu pisał o kodowaniu, bo to już inna bajka a jedynie o prawidłowym ustawieniu anten podczas lotów.

Antena nadajnika jest standartową anteną nadawczą, jaką stosuje się w urządzeniach sieciowych wi-fi i jest to antena do okólna o polaryzacji pionowej. Dookólna oznacza, że sygnał nadawany jest w obrębie 360 stopni wokół własnej osi (dookoła nas), oraz około 30 stopni w dół i 30 stopni w górę. Z tego wynika, że najlepszym ustawieniem dla prawidłowego widzenia odbiornika będzie trzymanie anteny pionowo do góry. Wtedy model latający przed nami będzie cały czas w zasięgu nadajnika. W takim położeniu anteny (pionowo) dodatkowo zalecane jest kierowanie aparatury zawsze prosto w model. Nadajniki mają też możliwość ustawienia anteny w położeniu bocznym. Po co to jest?, ano tylko do transportu abyśmy w pudełku nie musieli wybijać dziury dla sterczącej antenki. Można też antenkę wyprostować, ale to tylko jak byśmy latali wysoko np.: szybowcem i prawie nad głową.

Odnośnie odbiornika 2,4 to są dwie wersje, jedno odbiornikowe i odbiorniki z jedną lub więcej satelitką . Pisze tu o odbiornikach spektrum, bo innych nie znam, (ale zasada będzie zawsze taka sama). Przy wersji z satelitą jeden odbiornik ustawiamy antenkami pionowo a mniejszy antenkami poziomo(lub na odwrót), odbiorniki powinny być od siebie odsunięte. Dla czego tak, ano dla tego, że model nie lata tylko poziomo a w różnych kierunkach, raz do góry raz w dół a raz bokiem a nadajnik zawsze jest w tej samej pozycji (pionowo). Odbiera ten odbiornik, który ma lepszy sygnał w danym położeniu(raz jeden jest pionowo do nadajnika raz drugi, mniej lub bardziej, antenki odbiornika też są polaryzacji pionowej, więc największy sygnał odbiorą, będąc pionowo). W odbiorniku pojedynczym musimy pomóc sobie trochę inaczej. Aby zwiększyć możliwość odbierania sygnały w każdej pozycji jeden z wąsów musimy dać pionowo a drugi wygiąć poziomo. Poziomo, wzdłuż osi kadłuba! Jeżeli damy poziomo w poprzek kadłuba (dotyczy to zarówno pojedynczych jak i podwójnych odbiorników), to w większości pozycji modelu względem nas ta cześć odbiorcza będzie czubkiem a nie całą powierzchnią szukać sygnału nadajnika. No i oczywiście antenki odbiorcze muszą być w miarę możliwości odsunięte od części metalowych i kabli wysokoprądowych modelu.
Przy małych odległościach (10-30 m) między nadajnikiem a modelem raczej to, co napisałem o ustawieniu anten, nie ma kompletnie znaczenia.

Odbiornik24
Odbiornik 2.4 GHz
Odbiornik24 2
Odbiornik 2.4 GHz z satelitą

Poprzedni post
Następny post