Wyważenie modelu ze skrzydłami trapezowymi

Wyważając nasz model stosujemy zazwyczaj starą zasadę, która mówi aby podeprzeć model pod skrzydłami w 1/3 długości cięciwy skrzydła patrząc od natarcia skrzydła. Wyważając tą metodą zazwyczaj podpieramy model na skrzydłach tuż przy kadłubie bo tak jest nam najwygodniej. Ta metoda idealnie sprawdza się przy skrzydłach prostokątnych na całej swej długości. A jak to się ma przy skrzydłach trapezowych, ano już się tak nie ma. W skrzydle trapezowym musimy koniecznie określić tak zwaną cięciwę średnią która jest zawsze w odległości 0,4 długości połówki skrzydła licząc od kadłuba. Dopiero na cięciwie średniej odmierzyć 1/3 długości tej cięciwy od natarcia i w te miejsce przykładamy podpórki. Dotyczy to każdego skrzydła trapezowego.

Trapez
czerwone kreski – prawidłowe punkty podparcia

Proszę zauważyć, że podpierając nie prawidłowo czyli zaraz przy kadłubie (żółte kreski) możemy doprowadzić do tego ,że środek ciężkości wyznaczymy bardzo przedni i będziemy się zastanawiać dla czego musimy tak mocno trymować wysokością by model leciał prosto. W modelach akrobacyjnych, kiedy potrzeba wyważenia tylnego, będziemy mieli wyważenie mocno przednie jak dla modeli szkolnych a o akrobacjach 3D nie wspomnę.

Informacje powyższe tyczą się jedynie szybkiego w miarę prawidłowego wyważenia modelu a i tak pewnie dokładniej zrobi to za nas program np ten – W_Laengs4 do pobrania ze strony autora Link Podobna sytuacja ma się w skrzydłach eliptycznych.

pozdrawiam
Wojciech Stasiak


Poprzedni post
Następny post