Święto Latawca Płock 2012

Święto Latawca Płock 2012

Święto Latawca Płock 2012

7 października 2012 roku Aeroklub Ziemi Mazowieckiej zorganizował kolejną edycję „Święta Latawca”. Mimo chłodnej i pochmurnej niedzieli frekwencja była wysoka. Najważniejsze, że nie padało a wiatr był, można wręcz rzec, idealny na latawce.
Organizatorzy co roku starają się przygotować coś nowego. Rok temu jako dodatkowe atrakcje mieliśmy pokaz grupy landkiting oraz skoki spadochronowe. W tym roku swoje obszerne bloki pokazowe mieli płoccy modelarze.
O godzinie 10:00 zawody latawcowe oficjalnie otworzył Prezes Aeroklubu Płockiego pan Bogusław Strześniewski oraz Dyrektor Aeroklubu Płockiego pan Jan Chrobociński. Aby zawody przebiegły płynniej, rejestracja zawodników została połączona z oceną stateczną po czym zawodnik przydzielany był do odpowiedniej grupy startowej. I tu kolejna zmiana. Aby umożliwić start dzieciom-maluchom, które nie są jeszcze wstanie samemu zbudować cały latawiec lub z nim pobiec, dano możliwość pomocy rodzicom wprowadzając kategorie „Tata i ja”. To był bardzo dobry pomysł bo chętnych „teamów” rodzinnych zgłosiło się sporo.
Każdy z zawodników idąc na linie startu przechodził po „czerwonym dywanie”. Tam niczym gwiazda rockowa miał minutę dla fotoreporterów oraz krótką rozmowę z prowadzącym te zawody panem Bogdanem Wolnym, najbardziej znanym płockim dziennikarzem i komentatorem sportowym. Pan Bogdan cały czas dbał by emocje i gorąca atmosfera nie słabły choć na chwile a jego pogawędki z maluchami rozbawiały całą publiczność.
Kolejną zmianą była „loża sędziowska” gdzie pięciu sędziów niczym jurorzy z „Tańca z gwiazdami” punktowali od 0 do 10. Wszyscy zawodnicy po zakończonej prezentacji lotnej mogli od razu zobaczyć swój wynik. Przed lożą sędziowską mknęły Misie Puchatki, motyle, czarownice z nietoperzami, diabły i dziesiątki kolorowych o przeróżnych konstrukcjach latawców.
W tym roku tą bardzo odpowiedzialną rolę jaką jest sędziowanie, wzięli na swoje barki : Wojciech Krzywińsk – przewodniczący, Stanisław Maciąg, Grzegorz Oleszczuk, Cezary Kalwasiński i Zygmunt Rosiński.

Wróćmy do dodatkowych atrakcji. Wspomniani już wcześniej płoccy modelarze prezentowali swoje modele na wystawie statycznej oraz w locie w dwóch blokach pokazowych. Mogliśmy oglądać piękny pokaz akrobacji samolotowej, bardzo efektowny pokaz akrobacji modelem śmigłowca no i to co najbardziej zainteresowało publiczność – walkę ESA. Modele ESA to miniaturowe repliki samolotów z I lub II Wojny Światowej a sama walka polega na dogonieniu przeciwnika i ścięcie śmigłem wstążki, którą przeciwnik ma przywiązaną do ogona swojego modelu. Kto więcej zaliczy cięć-trafień tym dostaje więcej punktów. Przy każdym cięciu lub kraksie w locie, które są normą przy takim lataniu, rozlegał się okrzyk i aplauz publiczności. Cały pokaz modelarski komentowali Sławomir Sosnowski i Andrzej Jaworski.
To było w górze, a na ziemi szalały i rozbijały się modele zdalnie sterowanych samochodów. Tuż przy kręgu modelarskim prezentowane były efektowne skoki samochodowe. Modele po rozpędzeniu wjeżdżały na podjazd i wystrzeliwały w górę robiąc przy tym kilka sald. Im wyższy skok tym głośniejsze okrzyki dzieciaków. Tuż po skokach przenieśliśmy się pod hangar gdzie specjalne modele samochodów szalały w kontrolowanym drifcie (poślizgu) wokół asfaltowego placu.

Zawody zakończyły się ogłoszeniem oficjalnych wyników a nagrody i dyplomy wręczał sam Dyrektor Aeroklubu pan Jan Chrobociński. To był bardzo mile spędzony dzień na lotnisku – brawa dla Aeroklubu Płockiego. Zapraszam jak zawsze na stronę AZM http://aeroklubplock.pl oraz strony płockich modelarzy http://rcplock.pl

Zapraszamy do pełnej fotogalerii:
GALERIA ŚWIĘTO LATAWCA PŁOCK 2012


Poprzedni post
Następny post