F.A.I. 2014 – Konkurs Młodych Artystów Plastyków

F.A.I. 2014 – Konkurs Młodych Artystów Plastyków

Międzynarodowa Federacja Lotnicza (F.A.I.) ogłosiła konkurs Młodych Artystów na rok 2014, którego tegoroczny temat brzmiał: „Latanie dla ratowania życia”.
Czym jest F.A.I. – Międzynarodowa Federacja Lotnicza (fr. Fédération Aéronautique Internationale), została założona w 1905 roku w Paryżu i tam jest jej siedziba. Głównym celem federacji jest popieranie rozwoju sportu lotniczego, zrzeszanie aeroklubów (od 1927 Aeroklub Polski), nadawanie medali i dyplomów wybitnym pilotom, zasłużonym działaczom i organizacjom.

Głównym celem konkursy jest promocja sportów lotniczych oraz lotnictwa i astronautyki w śród młodzieży. Uczestnikami mogli być dzieci i młodzież w wieku 6 – 17 lat.

Tak brzmi interpretacja tematu na rok 2014 „Latanie dla ratowania życia” na stronie organizatora. (tłumaczenie z języka angielskiego ze strony http://www.fai.org/fai-young-artists-contest/ciea-theme dr Aleksandra Hans).

„Każdego dnia turyści wyruszają na górskie szlaki, rybacy wychodzą w morze a leśnicy wspinają się na wieże obserwacyjne, aby patrolować obszar, który im powierzono pod opiekę. Ludzi zawsze pociągało nieznane, z dala od domu, w poszukiwaniu przygód i pożywienia. Wyprawa w nieznane zawsze wiąże się z ryzykiem, ale dzisiejsi poszukiwacze przygód mają wielkich sprzymierzeńców za sterami samolotów. Kiedy zła pogoda sprawia, że szczyt górski robi się niebezpieczny, wtedy śmigłowiec (helikopter) staje się najlepszym przyjacielem taterników. Śmigłowce (helikoptery) poszukiwawcze i ratownicze mogą ich znaleźć i ściągnąć z wierzchołka góry w bezpieczne miejsce. Kiedy turyści zgubią się na szlaku, najważniejszy podczas poszukiwań jest śmigłowiec, który często używa najnowocześniejszych technologii takich jak choćby podczerwień, która pomaga znaleźć turystę poprzez ciepłotę jego ciała, nawet wtedy kiedy nie jest widoczny gołym okiem.

Kiedy na oceanie zbiera się na burzę, to właśnie dzielni piloci w specjalnie skonstruowanych samolotach meteorologicznych oblatują ją wzdłuż i wszerz, aby zebrać informacje o wielkości tej burzy i kierunku, w którym zmierza aby móc przekazać ludziom jak się z niej bezpiecznie wydostać. Kiedy statek zaskoczy burza, to znowu te niesamowite śmigłowce pomogą go znaleźć, zniżą się do niego i ewakuują załogę jeśli grozi mu zatopienie.

Czasami nie chodzi o to, co śmigłowiec może unieść ze sobą, ale o to, co pozostawia na ziemi. Kiedy szaleją pożary a strażacy w odległych miejscach potrzebują pomocy w ich pokonaniu, z pomocą przychodzą im śmigłowce i samoloty pożarnicze. Śmigłowce dostarczają na miejsce pożaru olbrzymie pojemniki z wodą podczas gdy specjalnie zaprojektowane samoloty przewożą na swoim pokładzie wodę lub substancje chemiczne powstrzymujące ogień po to, aby spuścić je nad terenem objętym pożarem w miejscu, do którego nie mogą dotrzeć wozy strażackie.

W tych wszystkich sytuacjach i wielu innych, samoloty i piloci je pilotujący wypatrują nas na lądzie i morzu. A teraz czas na Was. Chwyćcie swoje ulubione przybory malarskie, zabawcie się trochę i stwórzcie dzieło, przedstawiające „Latanie dla ratowania życia”.

Powodzenia!”

Z upoważnienia Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej, organizatorem wykonawczym tegorocznej edycji konkursu dla regionu płockiego był Spółdzielczy Dom Kultury PSM L-W.
Własnie tam 14 marca 2014 roku odbył się płocki finał.
Komisja pod wodzą instr. Wojciech Krzywińskiego wybrała po trzy prace z trzech kategorii wiekowych.

Grupa Młodzicy:
1 miejsce: Natalia Gajewska – SP Nr 13 w Płocku
2 miejsce: Zofia Kacprzak – POKIS Płock
3 miejsce: Vanessa Kuczyńska – MCK Gostynin

Grupa Juniorzy Młodsi:
1 miejsce: Filip Sosnowski – SDK Płock Modelarze
2 miejsce: Aneta Bombalicka – SDK Płock Plastycy
3 miejsce: Marek Domosławski – SDK Płock Modelarze

Grupa Juniorzy:
1 miejsce: Mateusz Kormański – SDK Płock Modelarze
2 miejsce: Konrad Kalwasiński – SDK Płock Modelarze

Płocki finał F.A.I. 2014 zaszczyciło swoją obecnością dwóch gości specjalnych. Obydwaj związani z lotnictwem: instr. pil. Krzysztof Pankowski, Szef Wyszkolenia w płockim Aeroklubie, od lat związany z płockim lotniskiem oraz Mariusz Fabirkiewicz ratownik medyczny płockiej bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.


Poprzedni post
Następny post