Wojtek Bógdał wygrał zawody Winter Masuria Paramotor Cup Pisz 2014 w klasie PL 1

Winter Masuria Paramotor Cup Pisz 2014 Wojtek Bogdal

Wojtek Bógdał wygrał zawody Winter Masuria Paramotor Cup Pisz 2014 w klasie PL 1

Dla najbardziej zagorzałych paralotniarzy nie ma złej pogody. Udowodnili to uczestnicy Winter Masuria Paramotor Cup Pisz 2014. Pierwsze konkurencje zimowych zawodów paralotniowych rozegrali w gęstej mgle. Wśród startujących był Wojciech Bógłdał, zawodnik Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej, który zwyciężył w klasie PL1 (start trajką – wózek paralotniowy).

O tym Jak to się zaczęło i jakie ma plany na ten sezon opowiada Wojtkek Bógdał.

Jak i kiedy zaczęła się Twoja przygoda z lataniem ?
Moja przygoda z paralotniarstwem rozpoczęła się w 1997 roku, kiedy to mój Tata zaczął pierwszy raz latać. Miałem wtedy 3 lata. Moje pierwsze przebłyski pamięci związane są z lataniem. Pierwsze zawody wygrałem w Piszu, pokonując dwóch członków kadry narodowej. A teraz się cieszę, bo udało mi się obronić tytuł 🙂

Czy to drogi sport ?
I tak, i nie. Jest to najtańszy lotniczy sport. Żeby latać bez silnika (latanie termiczne, żaglowe) wystarczy ukończyć kurs za około 2000 złotych i kupić przyzwoity używany sprzęt za 2-3tys. W miarę rozwoju można dokupić używany silnik za 5-6 tyś. i spokojnie sobie latać. Nowy sprzęt z najwyższej półki sięga 50-60tyś.

Jak i gdzie odbywają się Twoje treningi i jak często trenujesz ?
Najczęściej trenuję na lotnisku w Płocku, albo nad swoim polem niedaleko miejsca zamieszkania. W zależności od warunków pogodowych dobieram sobie konkurencję, które chcę ćwiczyć. Jeśli jest bezwietrznie ćwiczę slalomy, w południe, kiedy jest termika, ekonomię, a kiedy jest troszkę silniejszy wiatr, nawigację (latam z mapą po okolicy).

Jak wspominasz swój pierwszy sukces ?
Swój pierwszy sukces wspominam bardzo miło, ponieważ były to moje pierwsze zawody, które od razu wygrałem. Miałem wtedy sprzęt niższej klasy niż konkurencja, ale udało mi się ją pokonać. Bardzo dużo czasu poświęciłem wcześniej na treningi, ćwiczyłem nawet wtedy gdy temperatura spadała do -22 stopni..

Jak oceniasz ostatnie zawody Winter Masuria Paramotor Cup Pisz 2014 ?
Głównym rywalem w tych zawodach była pogoda, wiał bardzo silny wiatr. Wielu pilotów nie zdecydowało się na lot w tych warunkach. Jestem z siebie zadowolony, bo mimo utrudnień wykonałem wszystkie zadania.

Jakie masz plany i czego można ci życzyć na sezon 2014 ?
W tym roku planuję wypaść jak najlepiej na Mistrzostwach Polski, które odbędą się w czerwcu w Radomiu, są to eliminacje do Mistrzostw Świata na Węgrzech i Europy we Francji. W tej chwili jako jedyny z Kadry jestem przewidywany na obie imprezy, ale jak już wcześniej wspomniałem, wszystko zależy od tego jak wypadnę na MP.


Poprzedni post
Następny post