Warto wyważyć śmigło modelarskie

Nawet w małych modelach elektrycznych warto wyważyć nowo zakładane śmigło. Większość nowych śmigieł, które kupowałem były nie wyważone. Wiele osób powie, że to przesada lub gra nie warta świeczki. Jednak praca silnika z wyważonym śmigłem jest od razu odczuwalna (cichsza), nie zużywają się tak szybko łożyska, wydłuża się czas lotu.

W sklepach modelarskich można nabyć takie wyważarki lecz w przypadku nie dużych śmigieł do modeli elektrycznych wystarczy kawałem pręta węglowego 2 mm o długości 15 do 20 cm.

Znajdujemy sobie dowolną podstawkę i obciążnik do pręta tak aby śmigło bez problemów się obracało. Próbujemy ustawić śmigło w poziomie, powtarzamy to ze trzy razy.

Waga1

Jeśli śmigło za każdym razem przekręca się w jedną stronę to znaczy, że z tej jest cięższe. Aby zrównoważyć wagę drugiego ramienia przyklejamy kawałek taśmy bezbarwnej od wewnątrz łopatki. Przyklejamy tak aby nic nie wystawało poza obrys łopatki oraz nie było żadnych fałdek. Jeśli dalej się obraca przyklejamy następny kawałek tuż obok. Z reguły wystarcza jeden lub dwa takie kawałki taśmy.

Waga2
Waga3
Waga4

Poprzedni post
Następny post