Kleje i farby do pianek modelarskich

Kleje

Klej CA Najczęściej wykorzystywanym klejem do budowy i ewentualnych napraw modeli piankowych jest klej CA (cjano-akryl).

Kleje CA można podzielić na dwie grupy z których każda ma trzy rodzaje. Zwykłe kleje CA : rzadki, średni, gęsty Klej CA Styro ; rzadki, średni, gęsty

Podział ten wynika z tego , że pianki typu styropian, depron, styrodór, elapor, rozpuszczają się pod wpływem klejów CA. Dla tych pianek produkowany jest zmodyfikowany CA – Styro. Piankę EPP można kleić każdym klejem.

Kleje CA stosowane są w całym obszarze modelarstwa więc proponowane są trzy jego odmiany. Rzadki jest klejem wysoce penetrującym szczeliny, gesty nie spływa z posmarowanej powierzchni a średni jak nazwa mówi jest czymś pośrednim. Moim zdaniem najlepszy do pianek jest CA rzadki. Zwykły klej CA – średni, znany jako „Kropelka”, dostępny jest w każdym kiosku.

Do klejów CA bardzo często stosowane są tak zwane przyspieszacze. Mogą być w aerozolu lub z atomizerem. Psiknięcie przyspieszaczem miejsc klejonych powoduje natychmiastowe wiązanie. Są dwie szkoły używania przyspieszacza. 1. Jedną cześć smarujemy klejem a drugą psikamy przyspieszaczem – dociskamy. 2 Dwie części smarujemy klejem, dociskamy i na linię łączenia psikamy przyspieszaczem.

Używanie klejów CA i przyspieszaczy jest bardzo niebezpieczne i należy zachować dużo ostrożności. Kleje CA natychmiast sklejają skórę. Bywały przypadki , że sklejone palce trzeba było rozcinać w gabinecie zabiegowym. Użycie przyspieszacza powoduje reakcje wytwarzające bardzo dużo ciepła. Przypadkowe zabrudzenie skóry klejem CA i potraktowanie jej przyspieszaczem może doprowadzić do poparzeń.

Wadą bardzo szybkiego łączenia jest brak możliwości dopasowania lub poprawienia klejonych elementów. Dla tego do klejów CA produkowane są również „rozlepiacze” . Natychmiast wchodzi w reakcję zmiękczając i neutralizując klej CA w miejscu omyłkowego sklejenia, pozostając neutralnym dla samych sklejonych materiałów.

Klej polimerowy Drugim często stosowanym klejem przy budowie modeli piankowych jest klej polimerowy. Najczęściej stosowany do styropianu i depronu. Dużym błędem popełnianym przez modelarzy podczas klejenia tym klejem jest smarowanie powierzchni i natychmiastowe dociskanie. Bardzo to wydłuża czas klejenia. Sprawdzony sposób to : smarujemy cienko dwa elementy i odkładamy je z powrotem osobno. Po około 5-7 minutach dociskamy do siebie. Po takiej operacji zazwyczaj spoiny już nie rozerwiemy. Klej zostawia przezroczysta, elastyczną spoinę.

Klej UHU-POR Następny klej, który zyskał popularność w modelarstwie piankowym jest klej UHU-POR sprzedawany w tubkach. Najczęściej stosowany do klejenia styropianu i depronu. Jest to klej o szybkim czasie łączenia. Pozostawia pół przezroczystą, elastyczną spoinę.

Żywica 5 min Bardzo często do klejenia większych powierzchni piankowych używam żywicy dwuskładnikowej „5min” Żywica ta jak nazwa mówi wiąże się w 5 min dając bardzo silne spoiwo. Klejone elementy żywicą „5min” możemy przez pierwsze 30 sek spokojnie dopasować. Spoina pół przezroczysta ale mało elastyczna. Przy elementach podatnych na wyginanie potrafi się pokruszyć.

Klej na gorąco Na koniec warto wspomnieć o klejeniu „gorącym klejem” czyli popularnym glutem. To mój ulubiony klej gdy chce coś szybko posklejać. Daje bardzo silną, przezroczystą i elastyczną spoinę, i natychmiastowe łączenie. Jego wadą jest dość znaczny przyrost wagi modelu.


Poprzedni post
Następny post