Rodzaje pianek modelarskich

Depron lub LPM – to lekka pianka, która jest idealnym materiałem do konstrukcji samolotów zdalnie sterowanych. Sztywny i lekki arkusz LPM można bardzo łatwo obrobić. Wystarczy tylko ostry nożyk, drobny papier ścierny i tani klej, aby zbudować ciekawy model samolotu. Na pewno spotkałeś sie już z różnymi nazwami tego materiału. LPM to po prostu pianka polistyrenowa. Stosuje się ją w budownictwie pod panele podłogowe lub do ocieplania ścian i stropów. W przemyśle ma zastosowanie do przeróżnego rodzaju opakowań. Ponadto na pewno nie raz spotkałeś się z ta pianką kupując konfekcjonowane art spożywcze. Depron może być obustronnie gładki lub jednostronnie rowkowany. Najczęściej spotykany w arkuszach o grubości 3 mm i 6 mm w kolorach białym lub zielonym. Ze względu na swoje właściwości idealnie nadaje sie do budowy lekkich modeli samolotów. Niezastąpiony w budowie modeli halowych.

Elapor to modyfikowany spieniony polistyren. Pianka często mylona z pianką EPP. Jest podobna do pianki EPP, lecz ma inny skład i inne właściwości. Pianka ta swoim składem jest bardziej podobna do styropianu. Jest to mieszanka polistyrenu z dodatkiem polipropylenu w celu nadania elastyczności sztywnemu i kruchemu polistyrenu. Nie jest tak odporna na uszkodzenia jak EPP. Dużo gorzej lub w niektórych przypadkach w ogóle po silnym odkształceniu nie powraca do pierwotnego stanu. Bardzo często modelarze, aby przywrócić stan pierwotny skrzywionego elementu modelu zanurzają go we wrzątku. Jednak efektem ubocznym mocnego nagrzania powierzchni Elaporu może być lekkie pomarszczenie. Pianka ta bardzo często używana jest, jako materiał wtryskiwany w formy i szeroko stosowana do seryjnej produkcji małych i średnich modeli. Elementy z Elaporu wytworzone metoda wtryskową mają bardzo gładkie powierzchnie, ale minusem tej technologii jest pozostawienie na powierzchni technologicznych wypustek, które mogą psuć ogólny estetyczny wygląd. Jest to chyba ogólna przypadłość elementów tłoczonych. Nie jest odporna na kleje i farby na bazie rozpuszczalników.

Styropian – spieniony polistyren. Styropian dzieli się na najpopularniejsze grupy: styropian bardzo twardy ( EPS 150, 200 itd.), styropian posadzkowy (EPS 100), styropian szczelinowy (EPS 50), styropian fasadowy ( EPS 70), styropian hydrofobizujacy, styropian wyciszający, styropian ryflowany. Rodzaje te najczęściej różnią się gęstością oraz specjalnymi, dodatkowymi warstwami i kształtem powierzchni ( gładki, rowkowany, z warstwą wodoodporną). Ze względu na dostępność, cenę i łatwość obróbki jest najbardziej znanym materiałem piankowym używanym w modelarstwie. Idealny do obróbki termicznej. Nie odporny na farby i kleje na bazie rozpuszczalników. Najczęściej stosowany rodzaj styropianu w modelarstwie to styropian twardy np.: EPS 200 lub EPS 400. W sklepach budowlanych często sprzedawany w płytach o grubości 2, 5, 10 cm.

Styrodur – Polistyren ekstrudowany. Wytwarzany jest z tego samego surowca, co styropian, a więc z polistyrenu, ale w innym procesie technologicznym. W handlu może występować pod różnymi nazwami jak: Styrodur, Styrofoam lub Fibran. Jest twardszy i mniej nasiąkliwy od styropianu. Tak samo dobrze daje się obrabiać termicznie. Tak jak styropian nie jest odporny na wszelkiego rodzaju farby czy kleje na bazie rozpuszczalnika. Jego gęsta struktura powoduje, że jest bardziej odporny na ściskanie, ale co za tym idzie jest cięższy od styropianu. Bardzo ważną cechą tej pianki jest stosunkowo gładka powierzchnia i łatwość obróbki. Dostępny w sklepach budowlanych.

Pianka EPP – Spieniony polipropylen. Pianka , która w ostatnim czasie zyskała dużą popularność w modelarstwie. EPP to materiał elastyczny i bardzo odporny na uderzenia. Posiada pamieć kształtu czyli po wielokrotnym odkształceniu przywraca pierwotny kształt. Pianka posiada doskonałą odporność chemiczna i w przeciwieństwie do wcześniej opisanych pianek może być traktowana klejami i farbami na bazie rozpuszczalników lub acetonów. Bardzo dobrze obrabia się termicznie. Najbardziej popularna w modelarstwie jest odmiana biała o gęstości 25/kg/m3 lub 30 kg/m3.

Pianka Poliestrowa – sporo modelików „zabawek” wykonywanych jest własnie z pianki poliestrowej. Jest to bardzo lekka pianka odporna na chemikalia ale trudna w obróbce a przede wszystkim trudna w obróbce termicznej. Dla zobrazowania materiału – z pianek poliestrowych produkowane są super lekkie klapki tzw. 'japonki „.


Poprzedni post
Następny post