Flash not detected
Foto - Promo
Wojciech Krzywiński - wybrane linki
Mistrzowie sportów lotniczych w Sejmie RP


Dnia 26 września 2012 roku, w gmachu Sejmu RP miało miejsce otwarcie wystawy pt. "Sukcesy polskiego lotnictwa sportowego Od Żwirki i Wigury do współczesności".

Inicjatorem wystawy ekspozycji w Sejmie był Aeroklub Polski oraz Parlamentarny Zespół Lotnictwa pod przewodnictwem Senatora Witolda Sitarza. Uroczystego otwarcia wystawy dokonali : Wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski, Wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk oraz prezes Aeroklubu Polskiego Włodzimierz Skalik. Do sejmu organizatorzy wystawy zaprosili przedstawicieli instytucji i organizacji współdziałających z lotnictwem sportowym: Głównego Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Instytutu Lotnictwa, Krajowej rady Lotnictwa, Klubu Seniorów Lotnictwa. Szczególnymi gośćmi byli potomkowie pilota Franciszka Żwirki.

Najliczniej uczestniczyli zaproszeni przez marszałków Sejmu i Senatu mistrzowie spośród dziewięciu dyscyplin sportów lotniczych : akrobacji lotniczej, sportu balonowego, sportu samolotowego, sportu szybowcowego, sportu spadochronowego, sportu śmigłowcowego, sportu mikrolotowego i paralotniowego oraz modelarstwa lotniczego i kosmicznego.

W tej żywej galerii mistrzów sportów lotniczych był również zasłużony płocki modelarz kosmiczny Wojciech Krzywiński, który przed dwoma tygodniami, na Mistrzostwach Świata Modeli Kosmicznych w Słowacji zdobył kolejny tytuł i medal drużynowego Mistrza Świata. Godnym odnotowania jest liczba ponad tysiąca medali zdobytych przez polskich amatorów sportów lotniczych w ciągu ostatniego ćwierćwiecza podczas mistrzostw Europy, mistrzostw Świata i Pucharu Świata. W tym 34 medale są udziałem płockiego modelarza rakietowego Wojciecha Krzywińskiego.

Poza prezentacją personalną i fotograficzną współtwórców polskich sukcesów sportowych lotniczych można było zobaczyć najcenniejsze trofea takie jak : Puchar Żwirki i Wigury z Międzynarodowych Zawodów Samolotów Turystycznych - Challenge 1932 w Berlinie, Przechodni Puchar Gordon - Benette'a, który w roku 1935 został przyznany Polsce, po trzykrotnym zwycięstwie polaków na Międzynarodowych Zawodach Balonów Wolnych, dwa Puchary Z Szybowcowych Mistrzostw Świata rozgrywanych w Argentynie w 1963 roku, gdzie Edward Makula i Edward Popiel zajęli I i II miejsce oraz Drużynowy Puchar Mistrzostw Świata makiet Samolotów na Uwięzi, który trafił na stałe do Polski w roku 2010.

Po wspólnym zwiedzaniu wystawy, uczestnicy spotkali się w sali Senatu z parlamentarzystami. Dyskutowano o problemach bieżących środowiska sportów lotniczych, ich przyszłości i potrzebach. Było również miejsce na wspomnienia, przygody i anegdoty lotnicze.

Należy mieć przeświadczenie iż sejmowe spotkanie będące wyrazem szczególnego uznania dla lotniczych, w pełni amatorskich sportowców wniesie jeszcze doskonalszy klimat do dalszego rozwoju sportowego lotnictwa w Polsce.Ostatnio dodane filmy
YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL
Goście on-line: 4