Flash not detected
Płockie Święto Latawca
Wybierz rok : 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | płockie Święto Latawca
Gdy byłem dzieckiem bardzo często puszczałem latawce, mam więc do nich ogromy sentyment - latawiec to piękno, to swoboda.

Historia owego przyrządu latającego sięga ok. 200 lat przed naszą erą. Jego ojczyzną są Chiny, skąd przywędrował za sprawą kupców i marynarzy, także do Europy. W Polsce latawce znane były od czasu najazdu Tatarów w XIII wieku i do dziś cieszą się popularnością wśród dużych i małych, świadczy o tym ilość corocznych zawodów organizowanych w kraju.
Pierwsze modele statków cięższych od powietrza czyli latawce robiono z bambusa, papieru i jedwabiu.
Są to materiały najbardziej nadające się do ich budowy. Nie jest znane nazwisko twórcy pierwszego latawca, jednak powstał on dość dawno. Stare kroniki chińskie i japońskie wzmiankują o latawcach budowanych już 4 tysiące lat p.n.e. Puszczano je podczas różnych świąt i uroczystości. Miały one kształty ogromnych ptaków, smoków, ryb, ludzi itp. W Chinach i Japonii do dzisiaj obchodzone jest święto latawca. W dniu tym dzieci i młodzież puszczają tysiące różnorodnych latawców o fantastycznych, wymyślnych kształtach. Migawki z tych imprez możemy od czasu do czasu oglądać na ekranach naszych telewizorów.

Od wielu lat w naszym kraju na początku października aerokluby regionalne również organizują podobne imprezy pod nazwą „Święto Latawca”. Finałem tych imprez są Latawcowe Mistrzostwa Polski organizowane przez Aeroklub Polski. Płockie "Święto Latawca" pierwszy raz zorganizowane było w roku 1967 przez Aeroklub Ziemi Mazowieckiej przy współudziale PSS ZGODA. Od tamtej pory grupa płockich miłośników lotnictwa chce zarażać swoją pasją już tych najmłodszych. Nie ma prostszego, pierwszego kroku w tym kierunku niż zachęcić młodego człowieka by wykonał i ulotnił swój pierwszy latawiec.

"Święto Latawca" to przede wszystkim popularyzacja modelarstwa i zawodów latawcowych, rozwój umiejętności manualnych, konstruktorskich oraz plastycznych dzieci i młodzieży no i oczywiście pobudzanie wyobraźni twórczej.


Ostatnio dodane filmy
YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL
Goście on-line: 1