Flash not detected
Tiper EPP - RCpianka - dla początkujących, ale czy tylko ?


Witam wszystkich

Dzięki uprzejmości Pana Wojtka Stasiaka z firmy RCPianka dostałem do testowania model Tiper EPP i jako bardzo początkujący chciałbym z tej pozycji podzielić się swoimi spostrzeżeniami z budowy i oblotu tego samolociku. Paczka z modelem przyszła w tempie ekspresowym, na zdjęciach widać jak wyglądała i jak starannie były zapakowane i zabezpieczone na czas transportu części modelu.

W środku wszystko co powinno być, ładnie wycięte i gotowe do złożenia.No cóż, trzeba brać się do pracy. Jako, że nie bardzo lubię modele w kolorze białym, na pierwszy strzał poszło malowanie. Malowanie bardzo delikatne, bo ostatnio tak przesadziłem z farbą, że nie dało się modelu wyważyć. Oto efekt :Hm, no to trzeba zobaczyć jak będzie wyglądał w całości, kilka szpilek i już wiem :Czas sklejać. Najpierw skrzydła, jako, że mają mieć wznios oglądam dokładnie i tu pierwsza zagwozdka. Skrzydła z obu stron są obcięte pod kątem prostym, hm, aż kusi żeby wyciąć lotki i skleić skrzydła prosto. Ale nie, test ma dotyczyć modelu takiego jaki jest w sprzedaży więc zaczynam kombinować jak zrobić wznios. Z pomocą przychodzi specjalny łącznik z laminatu, który należny wkleić w nacięciach zrobionych równo z powierzchnia skrzydła :

A powstałą szczelinę wypełniłem klejem na gorąco. Myślę, że jeśli ktoś nie lubi kleju na gorąco, może użyć żywicy 5-cio minutowej bądź gęstego CANastępne poszły na tapetę węglowe wzmocnienia. Prętów węglowych jest w zestawie wystarczająco dużo, żeby samolocik był wystarczająco pancerny dla początkującego.No to czas poskładać to wszystko do kupy. Widoczne na zdjęciach nitki posłużyły mi do dokładnego ustawienia kątów skrzydeł i statecznika poziomego.Czas na osprzęt, podwozie i silnik, wszystko zostało zamontowane zgodnie z instrukcją, która przyszła wraz z modelem.

Stosując osprzęt jaki zaleca producent bez kłopotu uzyskałem SC w miejscu przewidzianym w instrukcji.

Do samolotu zamontowałem osprzęt jak najbardziej zbliżony do zalecanego.silnik - Emax CF2822 kv1200
śmiglo - SF 10x4,7
regulator 15A Alturn
serwa 9 gram 2 szt
lipo 1300 mah


jak widać jest to wyposażenie ekonomiczne, a żeby było jeszcze bardziej poczatkująco, zamiast mojego nadajnika Spektrum, postanowiłem wyposażyć model w odbiornik i nadajnik bardzo ekonomiczny, czyli zestaw HobbyKing w najprostszej 6 kanałowej postaci. Oto efekt końcowy, czyli Tiper EPP firmy RCPianka skończony i gotowy do oblotu.Oblot :

Nie mogłem się doczekać, a tu wieje i wieje. I nie wytrzymałem, chociaż wiaterek sporo dokuczał, postanowiłem sprawdzić jak Tiper będzie się spisywał. No cóż, umiejętności pilota słabe, warunki jak dla początkującego dość trudne, ale oceńcie sami:Niestety, wysoka trawa nie pozwoliła mi wylądować w miarę ładnie na kółkach , za to udało się wystartować. Muszę przyznać, że pomimo moich raczej słabych umiejętności bardzo dobrze latało mi się Tiperem. Samolocik jest bardzo grzeczny, chyba nawet grzeczniejszy niż Piper, którym uczyłem się na początku. Bardzo dobrze reaguje na ruchy steru kierunku, przepięknie stabilizuje lot w poziomie, jeśli tylko nie przeszkadza mu się za bardzo. Samolocik potrafi też w tej konfiguracji latać bardzo powoli, no i nieźle szybuje, co pozwoliło ratować się w sytuacji kiedy odpadł źle przykręcony silnik, czy skończył się nagle pakiet. Całkiem dobrze radził sobie także z tym nieszczęsnym wiatrem, słowem zgodnie z tytułem to jest model dla początkujących, a pisze to początkujący, ale cały czas dręczy mnie pytanie "Co jeśli wkleiłbym skrzydła bez wzniosu i zrobił lotki ?" Myślę, że mogłaby być niezła zabawa w powietrzu, nie tylko dla nowicjusza, ale i niejednego zaawansowanego pilota RC.

Naprawdę gorąco polecam ten samolocik.Goście on-line: 4