Flash not detected
Foto - Promo
Wojciech Krzywiński - wybrane linki
Płockie rakiety w Warszawie
19 października 2012 roku Instytut Lotnictwa w Warszawie był organizatorem tradycyjnej imprezy pt. "4 Noc w Instytucie Lotnictwa". W ten wyjątkowy wieczór otwarto bramy dla wszystkich zainteresowanych lotnictwem, nowoczesnymi technologami i historią. Była to doskonała okazja zwiedzania niedostępnych na co dzień terenów i pomieszczeń Instytutu Lotnictwa w Warszawie. Instytucji, która od 86-u lat swojej działalności zasłużyła się bardzo w rozwoju lotnictwa i astronautyki.
Wśród licznej rzeszy wystawców, znalazł się płocki akcent. Na zaproszenie organizatorów ewentu uczestniczyła w nim kolekcja makiet rakiet Wojciecha Krzywińskiego i jego modelarskich wychowanków. Jest to prawdopodobnie jedyna w kraju, tak liczna kolekcja historyczna - zwłaszcza tych zapomnianych typów rakiet. Są w niej wszystkie egzemplarze prototypowych rakiet doświadczalnych z lat sześćdziesiątych konstrukcji zespołu prof. dr Jacka Walczewskiego z Krakowa. W tym rakiety RM-1 i 1A, RM-2 A,B,C,D i P, RM-3W i Rasko oraz rakiety pocztowe RP-1, RP-2 i RP-3.
Oddzielny etap polskiej astronautyki stanowią modele rakiet meteorologicznych zaprojektowanych i produkowanych przez Instytut Lotnictwa, a więc rakiet Meteor-1 - wszystkie odmiany, Meteor-3 oraz najbardziej dojrzałe konstrukcje Meteor-2H i 2K. Ciekawy zbiór stanowiły pierwowzory radzieckie: rakiety geofizyczne powstałe z zagospodarowania rakiet wojskowych R-2A, R-5A i B, "Wertikal-1", rakiety nośne pierwszych satelitów typu Sputnik, rakiety Kosmos B-1 i C-1.

Okres lotów załogowych przypomniała rakieta nośna R-7 statku Wostok-1 oraz kapsuła z pierwszego lotu orbitalnego Jurija Gagarina. Nie zabrakło okazałej rakiety nośnej Saturn V z pionierskiej wyprawy księżycowej Apollo-11 oraz modelu wahadłowca Discovery. Statek kosmiczny Sojuz-30 symbolicznie przypominał lot pierwszego polskiego kosmonauty gen. Mirosława Hermaszewskiego.

Oddzielną część ekspozycji stanowiły makiety rakiet zawodniczych modelarzy AZM w Płocku. Eksponowano modele rakiet do konkurencji wysokościowych S-5 w tym dwustopniowe modele Nike-Cajun, Nike-Apache, Taurus-Tomahawk i Dragon III.
Modele makiet do konkurencji S-7 reprezentowały rakiety nośne rodziny Ariane od inauguracyjnego egzemplarza Ariane 1 L01, egzemplarza z lotu L6 do Ariane 40 V-35 oraz Ariane 42 L egz. V-100. Zainteresowanie wzbudzał duży model aktualnie startującej ze szwedzkiego poligonu rakiety sondażowej Maxus.
Dla bardziej zainteresowanych tajnikami modelarstwa rakietowego przygotowano pełną gamę stosowanych silników rakietowych do napędu modeli rakiet oraz przykładową elektronikę wykorzystywaną w modelarstwie kosmicznym w tym miniaturowe altimetry do elektronicznego pomiaru wysokości modeli i zapisu innych parametrów lotu, programatory i sterowniki do obsługi złożonych, wieloczynnościowych makiet rakiet S-7.

Płocką ekspozycję zlokalizowano w pomieszczeniu sali widowiskowo-konferencyjnej tuż przy głównej bramie wejściowej. Bezpośrednie sąsiedztwo to wystawa fotografii lotniczej portalu "Lotnicza Polska", stoisko działu wydawnictw Instytutu Lotnictwa oraz przyciągające widzów stoisko WSK Świdnik. Nic więc dziwnego, iż przez ten niewielki fragment instytutu przepływał pełen i nieustanny nawał zwiedzających. Odnosiło się wrażenie iż warszawska społeczność rzadko ma do czynienia z rakietami czy zawodami modeli kosmicznych. A wybór tematyki astronautycznej okazywał się bardzo trafiony. Potwierdzały to liczne rozmowy i dyskusje na rożnych poziomach wtajemniczenia. Faktycznie na terenie stolicy nie funkcjonuje specjalizująca się w wyczynowym modelarstwie kosmicznym modelarnia aeroklubu. Nie potrafiłem podać zainteresowanym takiego adresu. Ekspozycja rakiet najczęściej była utożsamiana z samym Instytutem Lotnictwa. Tym bardziej szkoda, iż w sposób bardziej spektakularny nie byliśmy przygotowani na promocję płockich osobliwości i samego Aeroklubu Ziemi Mazowieckiej.

Jednym mankamentem "4 Nocy w Instytucie Lotnictwa" był brak czasu na poznanie przez nas arcyciekawych eksponatów rozstawionych na całym obszernym terenie instytutu. W minimalnym stopniu prezentują to pobieżnie wykonane fotografie przez Marcina Sikorskiego.

publikacja - Wojciech Krzywiński

4 Noc w Instytucie Lotnictwa 4 Noc w Instytucie Lotnictwa 4 Noc w Instytucie Lotnictwa 4 Noc w Instytucie Lotnictwa 4 Noc w Instytucie Lotnictwa 4 Noc w Instytucie Lotnictwa 4 Noc w Instytucie Lotnictwa 4 Noc w Instytucie Lotnictwa 4 Noc w Instytucie Lotnictwa 4 Noc w Instytucie Lotnictwa 4 Noc w Instytucie Lotnictwa 4 Noc w Instytucie Lotnictwa 4 Noc w Instytucie Lotnictwa 4 Noc w Instytucie Lotnictwa 4 Noc w Instytucie Lotnictwa


Ostatnio dodane filmy
YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL
Goście on-line: 4