Flash not detected
Foto - Promo
Aeroklub Ziemi Mazowieckiej - wybrane linki
Pokochać latanie


– Zastanawiasz się dlaczego tak kochamy latanie? To nagraj te chmury, zobacz jakie są piękne… Jak nie chcieć tam być? – mówi Krzysztof Kowalski, jeden z bohaterów filmu “Pokochać latanie”, autorstwa Wojciecha Stasiaka. Ten film to wyraz pamięci dla pilota i instruktora szybowcowego, Tomasza Przychodzienia, który zginął tragicznie w sierpniu 2015 roku na terenie płockiego lotniska. Ale także pokazanie, dlaczego pilotów ciągnie do nieba…

W ubiegłym roku, 11 sierpnia, na płockim lotnisku rozegrała się tragedia. Zginęło dwóch pilotów szybowcowych – Adam Niewiadomski i instruktor, Tomasz Przychodzień, który niewiele wcześniej brał udział w realizacji filmu. “Pokochać latanie – AZM Płock 2016” zrealizował Wojciech Stasiak (Aviatv.pl), muzyką zajął się Dariusz Bógdał, a narracją – Krzysztof Kowalski, pilot szybowcowy.

Dlaczego powstał ten dokument? – Często słyszałem stwierdzenie, że ktoś zakochał się w lataniu szybowcem. Postanowiłem sprawdzić osobiście, w czym dokładnie można się zakochać – wyjaśnia Wojciech Stasiak.

– Parę tygodni na płockim lotnisku z kamerami w ręku i kilkanaście godzin w powietrzu w kabinie szybowca oraz kilkadziesiąt godzin montażowych pozwoliły stworzyć dokument, w którym choć trochę chciałem przybliżyć to co czuje i widzi pilot szybowca. Kamery nigdy w całości tego nie oddadzą, ale wiem już na pewno, że w lataniu szybowcem naprawdę można się zakochać. Nigdy nie przypuszczałem, że doświadczę tak wspaniałych widoków, które powodowały, że nie chciało się wracać na ziemię – mówi autor filmu.

Jak doszło do nakręcenia dokumentu? – Na początku wakacji 2015 powstał pomysł, aby zrobić film promujący płocki Aeroklub – opowiada Wojciech Stasiak. – Ujęcia nagrywane były całe wakacje. Oczywiście, nie codziennie, ale cały czas czekaliśmy na jak najładniejsze niebo. Nagrania, jak widać w filmie, odbywały się i na ziemi i w powietrzu – dodaje.

– Niestety, jeden z kolegów, który uczestniczył w nagraniach [Tomasz Przychodzień – przyp. red.], zginął tragicznie na lotnisku pod koniec wakacji. Nie wszytko udało się zrealizować z powodu wypadku. Mimo wszystko, postanowiłem zrobić ten film, bo samemu Tomkowi też bardzo na tym filmie zależało. Dziękuje wszystkim kolegom pilotom z płockiego Aeroklubu za pomoc w realizacji tego filmu – podsumowuje Wojciech Stasiak, przyznając, że jest zadowolony z końcowego efektu. I nic dziwnego. To świetny dokument, pokazujący zza kulis pasję pilotów szybowcowych.

– Nie zapomnę nigdy pierwszego lotu szybowcem, marzyłem o tym od dziecka, a miałem wówczas czterdzieści kilka lat. Popłakałem się – opowiada w filmie Krzysztof Kowalski, pilot szybowcowy. – Od kilkunastu lat jestem w powietrzu. Każde wakacje staram się poświęcić na pobyt tu, w Płocku, to miejsce jest moim drugim domem. Mieszkam tu w przyczepce, nawet miesiąc i jestem szczęśliwy – mówi pan Krzysztof. – Pięknie wygląda Wisła z góry, pięknie wygląda Stare Miasto – tłumaczy. – Tu są moi przyjaciele – dodaje.

W dokumencie możemy zobaczyć również Krzysztofa Żbikowskiego – pilota szybowcowego, Patryka Kwiatkowskiego – pilota instruktora, Grzegorza Oleszczuka – pilota instruktora, Krzysztofa Pankowskiego – szefa wyszkolenia czy Macieja Sajnoga – szefa sekcji szybowcowej.

Emocje w chmurach na pewno wynagradzają wiele, ale piloci zdają sobie sprawę z ryzyka.

– Planujemy zawsze powrót na lotnisko, ale różnie to bywa… Czasem lądujemy w polu – wyjaśnia Krzysztof Kowalski. – Jest coś magicznego w niebie, w chmurach… Nawet jak jesteśmy tu, na ziemi, to patrzymy ciągle w niebo. Uczucie wolności, które towarzyszy lataniu jest czymś nie do opisania – podsumowuje pilot.

Źródło: http://petronews.pl - link: Link

Ostatnio dodane filmy
YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL YouTube by AVIATV.PL
Goście on-line: 1